CALENDAR

Wolfgang Amadeus Mozart: Die Zauberflöte, KV 620

Tareq Nazmi, Sarastro
Mauro Peter, Tamino
Brenda Rae, The Queen of the Night
Regula Mühlemann, Pamina
Ilse Eerens, First Lady
Sophie Rennert, Second Lady
Katarina Bradić, Third Lady
Adam Plachetka, Papageno
Maria Nazarova, Papagena
Peter Tantsits, Monostatos
Henning von Schulman, First Priest / First Armoured Man
Simon Bode. Second Priest / Second Armoured Man
Roland Koch, Grandfather
Wiener Sängerknaben, Three Spirits

Konzertvereinigung Wiener Staatsopernchor
Huw Rhys James, choir Master
Wiener Philharmoniker
Joana Mallwitz, Conductor
Lydia Steier, Stage director
Katharina Schlipf, Stage designer
Ursula Kudrna, Costume designer
Olaf Freese, Light design
fettFilm, Video design
Ina Karr, Dramaturgy

FURTHER INFORMATIONS & TICKETS

Franz Schubert: Piano Sonata in G major, D. 894
Leoš Janácek: The Diary of One Who Disappeared for tenor, alto, female choir and piano

Ema Nikolovska, mezzosoprano
Jan Petryka, tenor
Sir András Schiff, piano

FURTHER INFORMATIONS & TICKETS

Christiane Karg, soprano
Gerold Huber, piano

FRANZ SCHUBERT (1797–1828)
Strophe aus »Die Götter Griechenlands« (Schiller), D 677
Ganymed (Goethe), D 544
Memnon (Mayrhofer), D 541
Iphigenia (Mayrhofer), D 573
Klage der Ceres (Schiller), D 323

Four songs from »Wilhelm Meisters Lehrjahre« (Goethe)

La pastorella al prato (Goldoni), D 528
Vier Canzonen, D 688
Vedi, quanto adoro (Metastasio), D 510

FURTHER INFORMATIONS & TICKETS

Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni KV 527

Davide Luciano, Don Giovanni
Mika Kares, Il Commendatore
Nadezhda Pavlova, Donna Anna
Michael Spyres, Don Ottavio
Federica Lombardi, Donna Elvira
Vito Priante, Leporello
David Steffens, Masetto
Anna Lucia Richter, Zerlina

Teodor Currentzis, conductor
Romeo Castellucci, direction, sets, costumes and lighting
Cindy Van Acker, choreography
Piersandra Di Matteo, Christian Arseni, dramaturgy
Theresa Wilson, costumes collaborator
Marco Giusti, lighting collaborator

musicAeterna choir
Vitaly Polonsky, chorus master
musicAeterna, orchestra

FURTHER INFORMATIONS & TICKETS

Richard Wagner: Die Walküre

Klaus Florian Vogt, Siegmund
Georg Zeppenfeld, Hunding
Günther Groissböck, Wotan
Lise Davidsen, Sieglinde
Petra Lang, Brünnhilde
Christa Mayer, Fricka
Daniela Köhler, Gerhilde
Brit-Tone Müllertz, Ortlinde
Christa Mayer, Schwertleite
Regine Hangler, Helmwige
Nana Dzidzigurei, Siegrune
Marie Henriette Reinhold, Grimgerde
Simone Schröder, Rossweisse

Piatari Inkinen, conductor
Valentin Schwarz, stage director
Andrea Cozzi, stage design
Andy Besuch, costumes
Konrad Kuhn, dramaturgy
Reinhard Traub, light design

FURTHER INFORMATIONS & TICKETS

Wolfgang Amadeus Mozart: Die Zauberflöte, KV 620

Tareq Nazmi, Sarastro
Mauro Peter, Tamino
Brenda Rae, The Queen of the Night
Regula Mühlemann, Pamina
Ilse Eerens, First Lady
Sophie Rennert, Second Lady
Katarina Bradić, Third Lady
Adam Plachetka, Papageno
Maria Nazarova, Papagena
Peter Tantsits, Monostatos
Henning von Schulman, First Priest / First Armoured Man
Simon Bode. Second Priest / Second Armoured Man
Roland Koch, Grandfather
Wiener Sängerknaben, Three Spirits

Konzertvereinigung Wiener Staatsopernchor
Huw Rhys James, choir Master
Wiener Philharmoniker
Joana Mallwitz, Conductor
Lydia Steier, Stage director
Katharina Schlipf, Stage designer
Ursula Kudrna, Costume designer
Olaf Freese, Light design
fettFilm, Video design
Ina Karr, Dramaturgy

FURTHER INFORMATIONS & TICKETS

Patrick Grahl, tenor
Jan Petryka, tenor
Andrè Schuen, baritone
David Steffens, bass
Daniel Heide, piano


FRANZ SCHUBERT (1797–1828)

Part songs and lieder

Trinklied (Schäffer), D 75
La pastorella al prato (Goldoni), D 513
Naturgenuß (Matthisson), D 422
Im Frühling (Schulze), D 882
Willkommen und Abschied (Goethe), D 767
Im Gegenwärtigen Vergangenes (Goethe), D 710
Ganymed (Goethe), D 544
Auf dem See (Goethe), D 543
Die Nachtigall (Unger), D 724
Wehmut (Hüttenbrenner), D 825
Widerspruch (Seidl), D 865

Intermission

Trinklied (Castelli), D 148
Das Grab (Salis-Seewis), D 377
Gondelfahrer (Mayrhofer), D 809
Fahrt zum Hades (Mayrhofer), D 526
Das Abendrot (Schreiber), D 627
Geist der Liebe (Matthisson), D 747
Der Musensohn (Goethe), D 764
Nacht und Träume (Collin), D 827
Grab und Mond (Seidl), D 893
Das Dörfchen (Bürger), D 598
Zur guten Nacht (Rochlitz), D 903

FURTHER INFORMATIONS & TICKETS

Wolfgang Amadeus Mozart: Die Zauberflöte, KV 620

Tareq Nazmi, Sarastro
Mauro Peter, Tamino
Brenda Rae, The Queen of the Night
Regula Mühlemann, Pamina
Ilse Eerens, First Lady
Sophie Rennert, Second Lady
Katarina Bradić, Third Lady
Adam Plachetka, Papageno
Maria Nazarova, Papagena
Peter Tantsits, Monostatos
Henning von Schulman, First Priest / First Armoured Man
Simon Bode. Second Priest / Second Armoured Man
Roland Koch, Grandfather
Wiener Sängerknaben, Three Spirits

Konzertvereinigung Wiener Staatsopernchor
Huw Rhys James, choir Master
Wiener Philharmoniker
Joana Mallwitz, Conductor
Lydia Steier, Stage director
Katharina Schlipf, Stage designer
Ursula Kudrna, Costume designer
Olaf Freese, Light design
fettFilm, Video design
Ina Karr, Dramaturgy

FURTHER INFORMATIONS & TICKETS

Josef Haydn: Symphony in C-Major Hob. I:30 „Alleluja“
Ludwig van Beethoven: Mass in C-Major op. 86

Marlis Petersen, soprano
Anke Vondung, alto
Werner Güra, tenor
Florian Boesch, bass

Arnold Schoenberg Choir
Haydn Philharmonie
Nicolas Altstaedt, donductor

FURTHER INFORMATIONS & TICKETS

Mauro Peter, Tenor
Helmut Deutsch, Klavier

Lieder von Franz Schubert, Anton Bruckner, Franz Liszt
Albert Dietrich, Heinrich von Herzogenberg
Friedrich Gernsheim, Richard Strauss

FURTHER INFORMATIONS & TICKETS